Vona Gábor Magyar Péternek: „A választási részvétel erkölcsi kötelesség!”
A Második Reformkor elnöke nyílt levélben szólította fel Magyar Pétert a választáson való részvételre.
Az erdélyi magyarságnak létérdeke, hogy legyen egy kevésbé előítéletes, a problémái iránt esetleg fogékony értelmiségi réteg Romániában. Ezért is dolgozott a CEU, és ez ellen dolgozik a „nemzetegyesítő” kormány.
„Az erdélyi magyarságnak létérdeke, hogy legyen egy kevésbé előítéletes, a problémái iránt esetleg fogékony értelmiségi réteg Romániában. Ezért is dolgozott a CEU, és ez ellen dolgozik a »nemzetegyesítő« kormány. (...)
A romániai diktatúra (is) elsősorban és legalaposabban a humán és ezen belül a társadalomtudományokat számolta fel vagy formálta a saját képére – érthető okokból –, a rendszerváltás után pedig a CEU kulcsszerepet játszott ezek felvirágoztatásában. Ezt nem én mondom, hanem – mások mellett – Mircea Dumitru, a Bukaresti Egyetem rektora és Marian Oprea, az egyetem szenátusának elnöke abban az angol nyelvű levélben, amelyet Orbán Viktornak címeztek a lex CEU kapcsán. »Ha a humán tudományok megújultak (az egykori szovjet tömb országaiban), az nagyrészt a Közép-Európai Egyetem létének köszönhető« – írják.
Csak Romániában egyetemi oktatók százai köszönhetik a CEU-nak, hogy karriert építhettek olyan tudományágakban, mint a politika- vagy államtudomány, szociológia vagy történettudomány. A lex CEU okozta botrány perverz hatása, hogy az elmúlt napokban, Romániában egyetemi oktatók és kutatók sokaságának nyílott alkalma a nyilvánosság előtt kifejezni háláját Magyarország iránt, miközben egyúttal a hivatalban lévő magyar kormány ellen tiltakozott. Olyan emberek, akik az évek során fontos akadémiai vagy állami tisztségeket töltöttek/töltenek be, rendszeresen szerepelnek a médiában, és a magyar nyelvű sajtó is gyakran idézi őket, éppen azért, mert kevésbé előítéletesen vagy egyenesen pozitívan viszonyulnak az erdélyi magyarsághoz.
Bár a problémáinkat önmagában nem oldja meg, létérdekünk, hogy legyen egy ilyen értelmiségi réteg Romániában, tehát aki ez ellen tesz, az ellenünk tesz. Semjén Zsolt, Orbán Viktor és társaik nemcsak a magyar tudományosságnak és Magyarország nemzetközi presztízsének ártanak, hanem az erdélyi magyarság hosszú távú érdekeit is feláldozzák a rövidtávú politikai céljaikért.”